| Exteriör | Typ | Huvud, hals och bål | Ben | Skritt | Trav |
|---|
| 40.0 | 8.0 | 8.0 | 8.0 | 9.0 | 7.0 |
|---|
Omdöme exteriör
En elegant, maskulin och långlinjerad hingst. Lång välformad, något bred hals, kort manke, djup välliggande bog och något rakt kors. Obetydligt tåvid fram. Skritten är ren, rörlig, vägvinnande och avspänd. Traven är lätt och energisk men något oelastisk.
| Gångarter | Skritt | Trav | Galopp | Temperament och utvecklingsbarhet |
|---|
| 8.0 | 9.0 | 8.0 | 8.0 | 9.0 |
|---|
Omdöme gångarter
Skritten är ren, taktmässig, rörlig, avspänd och vägvinnande. Traven är ren, taktmässig, avspänd och välbalanserad med god bakbensaktivitet. Galoppen är ren, taktmässig, avspänd, välbalanserad med god elasticitet. En hingst med god naturlig lösgjordhet, samarbetsvilja och framåtbjudning.
| Löshoppning; teknik och förmåga | Löshoppning; temperament och utvecklingsbarhet |
|---|
| 5.0 | 6.0 |
Omdöme löshoppning
En hingst som trots sin säregna stil hoppar med gott självförtroende och är samarbetsvillig. Han har dålig ryggverkan och hängande benteknik men visar gott förtroende.
| Härstamningspoäng dressyr | Lämplighetspoäng dressyr |
|---|
| 1.0 | 1.0 |
Härstamning
Fadern, trakhenerhingsten Latimer var bästa dressyrhingst med index 152,56 vid sitt bruksprov i Adelheidsdorf. Latimer har tävlat dressyr tom Inter. I, som 4-åring vann han Bundeschampionat för dressyrhästar. Han är hittills far till 2 godkända söner varav Hibiskus blev reservsegrare i Neumünster. Mormodern Koka II har även lämnat Kaja, vinnare av stopremieringen i Holstein 2002.
| Index hoppning | Index dressyr |
|---|
| 6.0 | 10.0 |
| Värdebokstav | Till och med år |
|---|
| B | 2004 |